Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złotoryja: Koniec remontu Baszty Kowalskiej jeszcze przed wyborami?

Piotr Kanikowski
Baszta Kowalska jest już przygotowana do remontu.
Baszta Kowalska jest już przygotowana do remontu. Piotr Kanikowski
Złotoryja remontuje najbardziej charakterystyczny ze swych zabytków. Czy na wybory zalśni pełnym blaskiem?

Wrocławskie Przedsiębiorstwo Robót Elewacyjnych i Budowlanych już otoczyło Basztę Kowalską rusztowaniami. Remont zabytku ma zakończyć do końca października. Mury będą oczyszczone, zaimpregnowane a spoiny wypełnione nową zaprawą.

Skuta, wzmocniona zbrojeniem i na nowo wylana zostanie również płyta na górze. Potem wykonawca wykona schody, z dębowego drewna. Kropkę nad i postawi, montując oświetlenie do iluminacji. Baszta Kowalska zalśni pełnym blaskiem w listopadzie, kiedy kampania wyborcza Ireneusza Żurawskiego będzie wkraczać w finałową fazę.

Miłośnicy Złotoryi czują jednak niedosyt. Już półtora roku temu przekonywali burmistrza oraz konserwatora zabytków Zdzisława Kurzeję, by przy okazji remontu odgruzować podziemia budowli i udostępnić turystom loch, w którym przed pięciuset laty trzymano przestępców. Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Złotoryi Aureus Mons deklarowali, że pomogą przy odgruzowywaniu. Propozycja nie przeszła. Historyk Roman Gorzkowski z ZTTG przypuszcza, że zaważyły względy finansowe.

Zupełnie z innych powodów upadł pomysł, aby na przypadający w przyszłym roku jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich dobudować do Baszty Kowalskiej bramę, którą kiedyś wchodziło się na ulicę Basztową. – Już w latach siedemdziesiątych Alfred Michler znalazł widokówkę z rekonstrukcją bramy z roku 1911, kiedy Złotoryja świętowała swoje 700-lecie – opowiada Roman Gorzkowski. – Okazało się jednak, że to tylko makieta. Kiedy w końcu lat siedemdziesiątych pytaliśmy o możliwość odtworzenia tej konstrukcji na stałe, konserwator zabytków nie wyraził zgody. Nie zachowała się bowiem żadna rycina, dokumentująca, jak ta brama wyglądała w średniowieczu.

Baszta Kowalska przechodziła remont w latach 1970-1972. Wykonano wówczas schody, stropy, oświetlenie elektryczne. W 1988 roku zamontowano okienka i drzwi wewnętrzne.Działacze PTTK zamocowali plansze z historią miasta i baszty. W 1977 roku wzmocniono fundamenty zabytku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotoryja.naszemiasto.pl Nasze Miasto