Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złotoryja. Apel w sprawie wiatraków

Piotr Kanikowski
Wizualizacja. Jedna z wielu przygotowanych przez Krzysztofa Rozpędowskiego, by pokazać, jak wiatraki zniszczą krajobraz Pogórza Kaczawskiego.
Wizualizacja. Jedna z wielu przygotowanych przez Krzysztofa Rozpędowskiego, by pokazać, jak wiatraki zniszczą krajobraz Pogórza Kaczawskiego. Krzysztof Rozpędowski
W pobliżu Złotoryi rozpościera się Kraina Wygasłych Wulkanów. Zdaniem Jacka Barciszewskiego, prezesa Stowarzyszenia Agroturystycznego Gór Kaczawskich przez krótkowzroczną politykę gmin może zamienić się wkrótce w Krainę Warczących Wiatraków. Prezes Barciszewski próbuje powstrzymać szał zastawiania jednego z najpiękniejszych regionów Dolnego Śląska wiatrakami.

Stowarzyszenie Agroturystyczne Gór Kaczawskich wystosowało w tej sprawie list do wójta Pielgrzymki Tomasza Sybisa. Poniżej publikujemy go w całości. Podobne listy otrzymają wkrótce inni wójtowie i burmistrzowie gmin leżących na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego.

Szanowny Panie Wójcie,
Nie negując zasadności rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych (w tym energetyki wiatrowej), mając jednak na uwadze: aktualnie obserwowaną intensywność i żywiołowość tego procesu na terenach objętych działalnością Stowarzyszenia Agroturystycznego Gór Kaczawskich, mogąca skutkować znaczną degradacją walorów przyrodniczych i krajobrazowych, a więc także walorów turystycznych tych terenów, potrzebę ochrony tych walorów, system prawny RP nakazujący ochronę walorów krajobrazowych, brak specjalnych norm prawnych dotyczących lokalizacji farm wiatrowych dotychczasową, często nie uwzględniającą walorów przyrodniczo-krajobrazowych lokalizację elektrowni wiatrowych oraz deklarowaną przez władze powiatu złotoryjskiego troskę o rozwój turystyki, Stowarzyszenie Agroturystyczne Gór Kaczawskich wyraża głębokie zaniepokojenie obecną polityką gmin leżących na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego, zwanego Krainą Wygasłych Wulkanów, polegającą na żywiołowym, nieskoordynowanym i mało przejrzystym procederze lokalizowania farm wiatrowych.
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy Starosty Złotoryjskiego, jako wyraz poparcia władz powiatu dla wszelkich działań promujących rozwój turystyki na tych terenach. Z roku na rok obserwujemy wzrost liczby turystów odwiedzających nasz region. Powstają nowe stowarzyszenia lokalne, np. Stowarzyszenie Pod Wulkanem w Proboszczowie, Stowarzyszenie Dobków, Eko-Muzeum Rzemiosła w Dobkowie, Eko-Muzeum Ostrzyca Proboszczowicka, Szlak Winno-Miodowy z centralnym punktem na zamku Grodziec, nowe gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa ekologiczne, gospodarstwa rekonstruujące tradycyjną dla tych ziem architekturę i rzemiosła oraz gospodarstwa edukacyjne. Powstają grupy rekonstrukcji wydarzeń historycznych. Na naszych terenach osiedla się coraz więcej przybyszów z odległych miast i obszarów zdewastowanych przemysłem. Tutaj odnajdują oni piękne krajobrazy, walory przyrodnicze, pamiątki historyczne. Tutaj odtwarzają tradycje winiarskie, pielęgnowane ongiś przez zakon Cystersów, zakładając winnice i produkując wina. Kraina Wygasłych Wulkanów to raj dla geologów (profesjonalistów i amatorów) oraz kolekcjonerów minerałów. To także kraina zbieraczy złota. Bóbr, Skora i Kaczawa, to rzeki, w których jeszcze występuje rodzime złoto. Do rozwoju turystyki na tych ziemiach przyczyniły się takie imprezy cykliczne, jak doroczne mistrzostwa w płukaniu złota w Złotoryi, Dymarki Kaczawskie, ale także Lwóweckie Lato Agatowe, Targi Chleba w Jaworze, czy nawet Targi Ceramiki w Bolesławcu.
Obserwowane obecnie poczynania władz gmin w Zagrodnie, Pielgrzymce i w Świerzawie mogą całkowicie zaprzepaścić dotychczasowy dorobek tychże gmin, stowarzyszeń i poszczególnych rodzin, które zainwestowały często dorobek swojego życia w stworzenie gospodarstwa agroturystycznego lub pensjonatu. Włodarze gmin podejmują decyzje o powstaniu farm wiatrowych zdając się nie dostrzegać potencjału turystycznego regionu, mimo że troska o rozwój turystyki była często deklarowana przez nich w kampanii wyborczej. Turystyka jest także wymieniana jako jeden z filarów rozwoju gminy w strategii rozwoju na lata 2004-2013. (BIP Gminy Pielgrzymka). Nie ma tam mowy o planach całkowitej zmiany charakteru gminy z rolniczo-turystycznej na rolniczo-przemysłową.
Potencjał turystyczny to nie tylko walory krajobrazowo-przyrodnicze, których nie brakuje w Krainie Wygasłych Wulkanów. To także inicjatywa i zapał mieszkańców tych ziem. Ta inicjatywa i determinacja bywa często tak silna, że pozornie mało ciekawe i biedne wioski położone na terenach bez tradycji turystycznych, stają się atrakcją turystyczną i rozkwitają gospodarczo.
Obecne działania władz gmin Pielgrzymka i Świerzawa mogą na wiele dziesięcioleci zablokować ich dalszy rozwój. Farmy wiatrowe nie dają nowych miejsc pracy miejscowej ludności, a wręcz pozbawiają pracy ludzi, którzy widzieli swoją przyszłość w rozwoju turystyki i z pasją oddawali się tej idei.
Farmy wiatrowe wstrzymają napływ ludzi, którzy porzucają regiony uprzemysłowione, aby osiedlić się na ziemiach cennych pod względem krajobrazowym, przyrodniczym i kulturowym.
Farmy wiatrowe lokalizowane nierozważnie w pobliżu osad oraz obszarów prawnie chronionych przyczynią się do problemów zdrowotnych ludzi, ginięcia chronionych gatunków flory i fauny.
Farmy wiatrowe zdewastują nieodwracalnie istniejący krajobraz powodując, że nieruchomości położone w pobliżu staną się kompletnie niesprzedawalne.
Farmy wiatrowe mogą pozostać na miejscu swojej lokalizacji nawet po zakończeniu ich eksploatacji, bowiem nie ma żadnych uregulowań prawnych zobowiązujących ich właścicieli do likwidacji i przywrócenie pierwotnego stanu terenu. Dochodzi do tak kuriozalnych rozwiązań, jak klauzule w umowach dzierżawnych z rolnikami pozwalające tym rolnikom na samodzielną rozbiórkę nieczynnej wieży wysokości 150 metrów oraz fundamentu z prawem własności do odzyskanych materiałów.
Lokalizacja farmy wiatrowej „Wojcieszyn” jest przykładem takiego, krótkowzrocznego i nierozważnego postępowania. Farma znajdzie się w samym sercu Krainy Wygasłych Wulkanów, czyli pomiędzy stożkami Grodźca, Ostrzycy oraz Wilczej Góry. Wieże turbin wiatrowych będą przewyższać górę Grodziec wraz z zamkiem. Czy taką lokalizację można uznać za nie mającą wpływu na walory krajobrazowe? Lokalizacja względem obszarów chronionych jest następująca:
Rezerwat Ostrzyca Proboszczowicka -około 8 km
Rezerwat Wilcza Góra -około 7,2 km
Park Krajobrazowy Doliny Bobru - około 9 km
Park Krajobrazowy Chełmy - około 10,4 km
Obszar Chronionego Krajobrazu Grodziec ,na szczycie którego znajdują się zabudowania zamkowe - około 0,8 km
Obszar Chronionego Krajobrazu Ostrzyca Proboszczowicka -około 4,2 km
PLH020042 Ostrzyca Proboszczowicka Obszar Natura 2000 - około 6,6 km
PLH020054 Ostoja nad Bobrem Obszar Natura 2000 - około 4,2 km
PLH020037 Góry i Pogórze Kaczawskie Obszar Natura 2000 - około 5,1 km
Czy taka lokalizacja nie kłóci się ze zdrowym rozsądkiem, czy nie świadczy o braku odpowiedzialności i troski o przyszłość tych ziem?
Apelujemy do Pana Wójta o wstrzymanie procedur planistycznych, wycofanie się z podjętych decyzji i rozpoczęcie działań mających na celu zmianę planu zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem rozwoju osadnictwa i turystyki na terenie gminy. Takie działania będą wyrazem gospodarnego i odpowiedzialnego podejścia do przyszłości gminy, bowiem zapewnią jej zrównoważony i zgodny z jej charakterem rozwój oraz wzrost dochodów z tytułu podatków. Rozwój turystyki zawsze stymuluje rozwój gospodarczy regionu i przyczynia się do wzrostu dobrobytu mieszkańców.
Gmina Warta Bolesławiecka daje przykład rozsądnego i uczciwego potraktowania protestów mieszkańców przeciwko budowie farmy wiatrowej. Po dwóch latach przygotowań do postawienia farmy wiatrowej radni postanowili wycofać się z planowanej inwestycji i zobowiązali wójta stosunkiem głosów 13 :1 do wszczęcia procedury usuwania wiatraków z planu zagospodarowania przestrzennego. Wójt i przewodniczący rady gminy w Warcie Bolesławieckiej zrozumieli swój błąd i deklarują poparcie dla woli mieszkańców.
Takiej postawy oczekujemy od władz gminy Pielgrzymka
Z poważaniem,
Jacek Barciszewski
Prezes Zarządu Stowarzyszenia
Agroturystycznego Góra Kaczawskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotoryja.naszemiasto.pl Nasze Miasto