MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Inauguracja lokomotywy SP42 - wycieczka retro składem do Legnicy z Klubem Kolei Dolnośląskich.

Tomasz Pawlak
Tomasz Pawlak
Po ponad 20 latach w bezruchu i 4 latach pełnych zaangażowania prac SP42 – 001 jest gotowa do swojej pierwszej jazdy z historycznymi wagonami pasażerskimi.
Po ponad 20 latach w bezruchu i 4 latach pełnych zaangażowania prac SP42 – 001 jest gotowa do swojej pierwszej jazdy z historycznymi wagonami pasażerskimi. mat. prasowe Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu
Po ponad 20 latach w bezruchu i 4 latach pełnych zaangażowania prac, lokomotywa SP42 – 001 jest gotowa do swojej pierwszej inauguracyjnej jazdy z historycznymi wagonami pasażerskimi. W kwietniu bieżącego roku spalinowóz przeszedł jazdę próbną i otrzymał wszystkie dopuszczenia do ruchu. Oprócz pełnej sprawności technicznej, lokomotywa odznacza się odtworzoną historyczną malaturą, jaka występowała na tych pojazdach trakcyjnych w latach ich codziennej służby.

Historia SP42

Seria SP42 wywodzi się z legendarnej “Stonki” SM42, której konstrukcja sięga 1959 roku. Produkcję lokomotyw przeznaczonych do prowadzenia pociągów pasażerskich rozpoczęto 10 lat później. Charakterystycznym elementem serii SP42 był kocioł grzewczy WB-5, co w żargonie kolejarskim nadało im przydomek “kociołki”. Pierwsza lokomotywa tej serii, SP42 – 001, powstała w 1969 roku. Jej pierwszym przydziałem było MD Wrocław Główny w 1970 roku, po czym była przenoszona do Dzierżoniowa, Oleśnicy, aż ostatecznie osiadła w Legnicy. Wyjątkowość naszej “1” polega także na tym, że zamykała połączenie do Karpacza z pociągiem pasażerskim w 2000 roku.

Planowana Trasa Inauguracyjnej Podróży

Trasa inauguracyjnej podróży została zaplanowana tak, aby przejechać szlakami, gdzie w latach świetności serii SP42 można było spotkać te lokomotywy w ich codziennej pracy. Historyczny skład wyjedzie z Wrocławia Głównego do miejscowości Rokitki, przejeżdżając przez Środę Śląską, Malczyce, Legnicę i Miłkowice.

Najważniejsze punkty trasy

  • Malczyce - Krótkie oprowadzanie z klubowym przewodnikiem. Dawniej ważny węzeł kolejowy związany z portem na Odrze.
  • Legnica - Oprowadzanie po mieście z przewodnikiem, przejście przez dworzec, zwiedzanie historycznych pojazdów trakcyjnych oraz możliwość zwiedzania Muzeum Miedzi.
  • Rokitki - Plener fotograficzny z elementami dawnej infrastruktury kolejowej, semafory kształtowe oraz wieża ciśnień. Nowością w składzie jest historyczny wagon “Bautzen 84” w oliwkowym malowaniu.
Wycieczka retro pociągiem
Po ponad 20 latach w bezruchu i 4 latach pełnych zaangażowania prac SP42 – 001 jest gotowa do swojej pierwszej jazdy z historycznymi wagonami pasażerskimi. mat. prasowe Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu

Powrót do Wrocławia

W drodze powrotnej do Wrocławia skład przejedzie odcinkiem Magistrali Podsudeckiej, czyli linią nr 137, przez Jawor, Rogoźnicę, Strzegom oraz Jaworzynę Śląską.

Najważniejsze punkty trasy powrotnej

  • Rogoźnica - Możliwość zobaczenia historycznej sygnalizacji kształtowej oraz ważne miejsce związane z obozem koncentracyjnym Gross-Rosen.
  • Strzegom - Jeden z najstarszych dworców kolejowych na obecnych ziemiach polskich, zbudowany w 1856 roku.
  • Jaworzyna Śląska - Miasto powstałe dzięki kolei, z zachowanymi najstarszymi budynkami stacji.

Dochód z biletów przeznaczony jest na prace bieżące przy zabytkach kolejnictwa oraz cele statutowe stowarzyszenia. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej podróży!

  • Data wydarzenia: 7 lipca 2024
  • Godzina: 09:55
  • Gdzie: Wrocław Główny
  • Bilety w cenie
    - Skład pociąg “Kociołek” - Bilet normalny 100 PLN / Bilet ulgowy 70 PLN
    - Skład pociąg “Semafor” - Bilet normalny 40 PLN / Bilet ulgowy 30 PLN

Bilety można kupić poprzez stronę Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu -> BILETY

Zobacz galerię z odnowioną lokomotywą!

Po ponad 20 latach w bezruchu i 4 latach pełnych zaangażowania prac SP42 – 001 jest gotowa do swojej pierwszej jazdy z historycznymi wagonami pasażerskimi.

Wielka Inauguracja lokomotywy SP42 - wycieczka retro składem...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jan Machulski i jego role

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotoryja.naszemiasto.pl Nasze Miasto