Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Co dalej z siecią wodociągową na Kawiarach i Osińcu?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Od trzech lat grupa mieszkańców, właścicieli sąsiednich działek budowlanych znajdujących się przy ul. Osiniec - Kawiary, zwraca się z prośbą o rozbudowę sieci wodociągowej dla nowo powstającego osiedla domów jednorodzinnych.

Na tym terenie wydzielono kilkadziesiąt działek budowlanych, na sporej części z nich budowy domów są już zaawansowane. Na prowadzone działania budowlane otrzymali w 2019 roku, zgodne obowiązującymi przepisami, pozwolenia na budowę. Wystąpiono również z wnioskiem o rozbudowę sieci wodociągowej. Z otrzymanej odpowiedzi wynikało, że PWiK nie ma tego w planie do 2021 roku., ale te obszary będą brane pod uwagę w następnych latach.

- Niestety również i w nich nie zostały uwzględnione. Planowane ukończenie mojego domu i zgłoszenie do odbioru odbędzie się jeszcze w tym roku kalendarzowym. Brak dostępu do bieżącej wody może spowodować odmowę odbioru przez nadzór budowlany, co skutkuje brakiem możliwości zamieszkania. Podobna sytuacja dotyczy właścicieli sąsiadujących działek, planujących budowę w najbliższym czasie. Dostęp do wody także dla nich jest niezbędny

- przyznaje jeden z mieszkańców, autor petycji w tej sprawie, która została skierowana do miejskich radnych.

Działka autora petycji znajduje się na terenie z aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym "zakazuje się budowy indywidualnych ujęć wody do celów bytowych", dopuszcza się korzystanie wyłącznie z miejskiej sieci wodociągowej, w związku z tym nie ma możliwości zasilenia budynku w wodę.

- Moja budowa jest umiejscowiona bezpośrednio przy ul. Osiniec będącej własnością Miasta, a odległość od istniejących sieci wodociągowych to jedynie 180 m. Na tym odcinku znajduje się kilkunastu przyszłych potencjalnych odbiorców. Brak na tym terenie sieci zniechęca właścicieli sąsiednich działek do rozpoczynania budowy, co w mojej ocenie hamuje rozwój gminy i ogranicza wpływy z przyszłych podatków od nieruchomości, które zasilałyby budżet. (...) W XXI wieku w obrębie europejskiego Miasta Gniezna dostęp do bieżącej wody nie powinien być już żadnym luksusem, a brak takiego dostępu stanowi element wykluczenia cywilizacyjnego

- dodaje mieszkaniec.

Petycja była rozpatrywana przez miejskich radnych podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Radni jednogłośnie uznali ją za zasadną i przekazali do prezydenta, aby ten wspólnie z PWiK wypracował rozwiązanie tej sprawy.

Wiceprezydent Jarosław Grobelny przekazał, że obecnie koszt wybudowania sieci wodociągowej w tej okolicy to ok. 170 tys. zł.

- Musimy pamiętać, że spółka musi mieć takie pieniądze. Trudno jest ustalić taryfę, która będzie odzwierciedlała rzeczywisty koszt funkcjonowania firmy. Z kosztów przedstawionych przez spółkę wynikała konieczność podwyżki o 10%, z perspektywą wzrostu o ok. 30% w ciągu trzech lat, żeby umieścić zadania inwestycyjne. Wody Polskie się na to nie zgodziły i taryfa przez trzy lata wynosić będzie 10%. Przy takiej taryfie nie ma możliwości poszukania dodatkowych pieniędzy. Na dzisiaj możliwość wybudowania przez państwa sieci wodociągowej i zwrotu kosztów w 2025 roku
- powiedział J. Grobelny.

Zadanie mogłoby znaleźć się w planie inwestycyjnym PWiK, ale najwcześniej w 2025 roku.

Osobnym problemem jest kwestia wydawania zezwoleń na budowę bez zapewnionej bieżącej zimnej wody - przypomnijmy, że wydawanie zezwoleń leży w gestii starostwa. Uwagę na to zwrócił Jan Lewandowski, prezes PWiK. Podkreślił on także, że taki problem nie jest odosobniony, bo podobnych wniosków o sieć wodociągową na powstających działkach budowlanych na terenie Gniezna jest kilkadziesiąt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto